Класифікація БЛ Середнього Побужжя

Середньобузьке поєднання белігеративних ландшафтних комплексів включає територію, яка охоплює майже все Середнє Побужжя. Сприятливі природні умови, вигідне транзитне положення, прилеглість до прикордонних територій Придністер’я, призвели до значної концентрації белігеративних об’єктів . Проте поєднання цих оборонних комплексів неоднорідне, оскільки для Середнього Побужжя характерна найбільша на Поділлі концентрація скіфських та ранньослов’янських городищ і курганів цього періоду. Науковці, які займаються дослідженням цих оборонних об’єктів, серед них викладачі Вінницького державного педагогічного університету, виділяють в межах басейну Південного Бугу у середній течії 2 ландшафтні ділянки: 
1)Собську — із великою кількістю скіфських курганів. Ця ділянка лежить в межах басейну річки Соб (ліві притока Південного Бугу), і характеризується поєднанням всіх типів курганних урочищ — поодинокі кургани, курганні групи та курганні поля. До поодиноких курганів, відносять, курган Сорока(Іллінецький район) — один із найбільших курганів Поділля, місце проживання скіфів-орачів, який містить археологічні матеріали вироби із заліза, бронзи і золота. Курганні групи, можна спостерігати в межах Липовецького району.
      2)Побузьку — ділянка, яка представлена скіфськими та ранньослов’янськими городищами. Серед скіфських городищ, найбільш відомими є Немирівське, Якушинецьке городище частково Сабарівське. До ранньослов’янських городищ, можна віднести Сабарівське, Юрківське  городище. Побузька ділянка, може бути представлена фортецями та палацовими комплексами. Проте, фортеці Середнього Побужжя внаслідок військових подій, які відбувались на території, майже повністю зруйновані, їх залишки залишились у містах Бар, Брацлав, Хмільник. У оборонному значенні на Середньому Побужжі, виділилися і палацові комплекси ( у місті Тульчин, Немирів, селі Вороновиця, П’ятничанський палац у Вінниці тощо)


Немає коментарів:

Дописати коментар

Белігеративні комплекси –  городища, вали, кургани, фортеці, ДФС та інші пам’ятки мають комплексне значення для науки. Вони концентрують...